Markéta pechová

MŮJ PŘÍBĚH

Bylo mi dvanáct, když jsem kvůli nádoru přišla o nohu. Zpočátku to byl děs. po dvou letech se nemoc vrátila a vzala mi ještě část jedné plíce. Nakonec mi pomohla transplantace kostní dřeně. Po tom všem jsem nebyla úplně fit a ve dvaceti jsem potřebovala zhubnout. Tak jsem začala plavat…

VE VODĚ

Nejdříve jsem plavala spolu s dalšími handicapovanými v bazénu, kde jsem se naučila to základní, ale sebedelší bazén mi po pár letech začal být krátký. Lákaly mě větší vzdálenosti, a tak jsem po pěti letech poprvé nastoupila do závodu na 5 km na Lipně. Soupeřky žádný handicap neměly, ale to mě nevadilo. Chtěla jsem vědět, co zvládnu. Skončila jsem druhá mezi ženami, to nebylo špatný, ne? Tehdy mě oslovila Kateřina Filipová, proč že neplavu dálky závodně? Tak se stala moji trenérkou. To jsem ještě žila v Českých Budějovicích. Od té doby jsem se zúčastnila mnoha závodů v dálkovém plavání a jak stárnu, výsledky jsou pořád lepší a lepší 🙂

PŘES KANÁL

Plavání a voda je moje vášeň, takže tréninku a závodům ráda věnuji hodně času. Ale vysvětlujte to někdy, že ano? Často se mě někdo zeptal co bláznim, proč tak makám? Z legrace jsem odpovídala: „Trénuju na La Manche, až mi bude 40, chtěla bych ho přeplavat.“ Zabíralo to, ale každá sranda jednou končí. Těch 40 mi bude v roce 2019… Řekla jsem si, že by bylo fér se o to skutečně pokusit. A já když se rozhodnu, tak to lítá. Rezervovala jsem si termín a doprovodnou loď, domluvila se s lidmi, kteří by mě mohli doprovázet a začala cíleně trénovat.

Pomoc

S mým plánem přeplavat La Manche jako první česká plavkyně s handicapem mi už nyní pomáhá spousta lidí. Ale je jasné, že bez pomoci s financováním mého pokusu to bude obtížné. Celkové náklady odhadujeme na 500 000 Kč. Podstatnou část spolkne doprovodná loď, doprava a ubytování. Abych byla ve formě, musím denně trénovat a v sezóně každý týden závodit v rámci poháru.  Plavu za klub TJ Slavia Liberec, jehož předseda Petr Kořínek by se mnou měl být i na lodi. Klub bude i příjemcem případné podpory a jsme tak schopni zajistit pro sponzory smlouvu, která dárcům umožní odečíst si částku z daní. Zatím mám zajištěno zhruba 150 000 Kč, chystá se kampaň na HitHit.cz a další aktivity, ale pokud se mi rozhodnete pomoci přímo, budu ráda.

markéta pechová

Devětatřicetiletá dálková plavkyně se narodila v Českých Budějovicích. Nyní žije ve Vratislavicích u Liberce. V minulých letech dosáhla na mnoho medailí v Českém poháru v dálkovém plavání.